I dzień ( TYKOCIŃ – SUPRAŚL)
Wyjazd z Łodzi. Przejazd do Tykocina – miasta zwanego „perłą baroku”. Jego długą i bogatą historię odzwierciedlają liczne zabytki, a już sam układ urbanistyczny jest ciekawą atrakcją – przypomina charakterystyczny układ żydowskiego miasteczka. Znajduje się tu jedna z największych i najlepiej zachowanych synagog w Polsce – w dawnej Rzeczypospolitej gmina żydowska w Tykocinie była najbogatszą po krakowskiej. Spacer zabytkowymi, brukowanymi uliczkami, wzdłuż których ciągną się drewniane domki, na klimatyczny rynek główny, o trapezowatym kształcie i barokowym stylu. Następnie przejedziemy do urokliwego, otoczonego Puszczą Knyszyńską zabytkowego Supraśla. Zobaczymy cerkiew obronną pw. Zwiastowania NMP oraz zwiedzimy Muzeum Ikon. Zajmuje ono północną część siedemnastowiecznego Pałacu Archimandrytów w odbudowanym monastyrze. Zgromadzono tu blisko pól tysiąca ikon. Obiadokolacja i nocleg.
II dzień KRUSZYNIANY – KRYNKI – SILVARIUM W POCZOPKU – SUPRAŚL
Po śniadaniu udamy się do Sokółki, gdzie w Muzeum Ziemi Sokólskiej zapoznamy się z kolekcją eksponatów tatarskich i historią tej narodowości w Polsce. Wstąpimy też do kościoła św. Antoniego, gdzie w 2008 r. miał miejsce słynny „cud sokólski”. Później zawitamy do Kruszynian – stolicy polskich Tatarów. Tu znajdziemy najwięcej śladów tradycji tatarskich. Kruszyniany to wieś – legenda, o ciekawej architekturze drewnianej z aurą Orientu i najstarsze w Polsce skupisko wyznawców islamu, wywodzących się z pierwszych Tatarów osadzonych tutaj przez Jana III Sobieskiego ponad 300 lat temu. Poczujemy niepowtarzalną atmosferę kresów dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów – pełną tolerancji, zrozumienia i akceptacji różnorodności. W programie poczęstunek w Tatarskiej Jurcie. Powrót do Supraśla. Panel dyskusyjny “Wielokulturowe Podlasie”. Obiadokolacja. Nocleg.
III dzień HAJNÓWKA – BIAŁOWIEŻA – KAMIENIUKI (Białoruś)
Po śniadaniu wyjazd do Hajnówki, stolicy Puszczy Białowieskiej – najstarszego pierwotnego lasu nizinnego, jedynego na naszym kontynencie zachowanego w stanie niemal nietkniętym od XIII wieku. W puszczy żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. W Hajnówce zajrzymy do Soboru Świętej Trójcy, dwupoziomowej cerkwi z wieżą sięgającą 50 metrów i wnętrzem pokrytym polichromiami nawiązującymi do wzorów dawnego malarstwa bizantyjskiego. Następnie udamy się do Białowieży, gdzie zwiedzimy: cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z ceramicznym ikonostasem, carski dworzec kolejowy Białowieża Towarowa. Następnie udamy się do Kamieniuk (białoruska część Puszczy Białowieskiej). W programie zwiedzania: Muzeum Tradycji Ludowych wraz z poczęstunkiem „regionalnym trunkiem”, “Carski Trakt” (wykonana w okresie rządów cara Rosji Aleksandra III droga Prużany – Białowieża), Jezioro Ladzkie – krótki postój, siedziba „Bialoruskiego Dziadka Mroza”, woliery z dzikimi zwierzętami, Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Powrót do Supraśla. Obiadokolacja i nocleg.
IV dzień GRABARKA – DROHICZYN
Po śniadaniu przejazd w okolice Siemiatycz, do Grabarki. Święta Góra Grabarka to najważniejsze sanktuarium prawosławne w Polsce. Corocznie przyjeżdżają tu tysiące pielgrzymów niosąc ze sobą krzyże wotywne, które pozostawiają na wzgórzu wokół cerkwi. Stało się to tradycją, liczba krzyży nieustannie rośnie i prawdopodobnie przekroczyła już 10 tysięcy, dlatego to miejsce nazywane jest także „górą krzyży”. Przejazd do Drohiczyna pięknie położonego nad Bugiem, rodzinnego miasta Daniela Olbrychskiego. Spacer po mieście i podziwianie malowniczego przełomu rzeki z Góry Zamkowej. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Łodzi.
Koszt wycieczki 30 zł/os. płatne w Klubie Nauczyciela do 25 maja
ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY POD NR TEL. 42 636 25 98 pon. – pt. w godz. 9 – 20
Pierwszeństwo udziału mają pracownicy placówek finansujących działalność Klubu Nauczyciela, którzy jeszcze nie uczestniczyli w Wyprawach.
Uwaga: potrzebny paszport ważny do 10 września!