Klub Podróżników i Odkrywców
Luty 22, 2013
22.02. 2013 r. godz. 18.00
Jarosław Fischbach “W pustyni i w puszczy, w górach i na wodzie”.
Akademia Literatury Polskiej – spotkanie ze Zbigniewem Kruszyńskim
Luty 14, 2013
14.02. 2013 r. godz. 18.00
Zbigniew Kruszyński – wybitny prozaik, tłumacz, lingwista, autor powieści: Schwedenkräuter (1995), Szkice historyczne (1996, 2008), Ostatni raport (2009) oraz zbiorów opowiadań – Na lądach i morzach (1999), Powrót Aleksandra (2006).
Kruszyński ukończył polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 80. współpracował jako tłumacz z „Pamiętnikiem Literackim” (tłumaczył m.in. teksty Algirdasa Juliena Greimasa i Gérarda Genette’a). Więziony w stanie wojennym za działalność opozycyjną, po uwolnieniu wyemigrował do Szwecji. Był tam przez wiele lat lektorem języka francuskiego, prowadził także zajęcia na polonistyce i warsztaty przekładu literackiego. Mieszkał w Sztokholmie, Uppsali, Lund. Podczas lat spędzonych na emigracji podjął współpracę z emigracyjnymi, wydawanymi w Paryżu „Zeszytami Literackimi”, w których od połowy lat 80. publikował początkowo szkice literackie (m.in. o poezji Stanisława Barańczaka i Adama Zagajewskiego), później także własną prozę.
Obecnie pisarz mieszka w Polsce, nadal prowadzi warsztaty translatorskie na uniwersytecie w Sztokholmie. Jest laureatem nagród “bruLionu”, Fundacji Kultury, Nagrody Wydawców oraz Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego; był również wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike (za Szkice historyczne, Na lądach i morzach oraz Powrót Aleksandra). Należy do Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. Tłumaczy z języka szwedzkiego zarówno prozę, jak i poezję m. in. Bodil Malmsten, Marie Lundquist, Larsa Gustafssona, Carla-Heninga Wijkmarka
Spotkanie, tym razem w formie rozmowy z autorem, nie jak dotychczas autorskiego wykładu, poprowadzi krytyk prozy Kruszyńskiego – prof. Tomasz Bocheński. Mamy nadzieję, że podczas spotkania pisarz odczyta przyjaciołom Akademii fragmenty swojej najnowszej powieści, która ukaże się w tym roku.
Mina Mana Teatrzyk u Kindermanna “Complex forte, czyli transfer madrości wszelakich””
Luty 7, 2013
7.02. 2013 r. godz. 18.00
Występują: Agnieszka Bińczyk, Anna Gabrysiak, Danuta Gmosińska, Anna Gonsak, Iwona Papiewska, Liliana Piątkowska, Krzysztof Słomczyński
Oprawa muzyczna: Waldemar Kuleczka, Krzysztof Słomczyński
Scenariusz: Danuta Gmosińska oraz Agnieszka Bińczyk i Anna Gonsak
Reżyseria: Marian Glinkowski
Warsztaty plastyczne
Luty 7, 2013
7.02. 2013 r. godz. 17.30
Filcowanie na okrągło (filcujemy kulki na korale).
Koszt warsztatów 40 zł. Materiały i ozdabiane przedmioty są w cenie warsztatów. Wykonane prace są własnością uczestników. Zgłoszenia w Klubie Nauczyciela, tel. 42 636 25 98.
KAMERALNY KONCERT KARNAWAŁOWY
Luty 1, 2013
1.02. 2013 r. godz. 18.00
Koncert w wykonaniu Wieniawski String Quartet.
Bilety – 5 zł, dla nauczycieli wstęp wolny.
Wieniawski String Quartet
Ryszard Jan Osmoliński – I skrzypce
Monika Sylwia Osmolińska – II skrzypce
Róża Wilczak – Płaziuk – altówka
Arkadiusz Płaziuk – wiolonczela
Program:
G. Weiss & B. Thiele – „What a Wonderful World”
I. Albeniz – “Tango”
C. Gardel – tango z filmu “Zapach kobiety”
„L’accordeoniste” z repertuaru E. Piaf
„Oczy czarne” z repertuaru V. Villas
L. Anderson – „Blue Tango”
Z. de Abreu – “Tico Tico”
A. Villoldo – “El Choclo – Tango Criollo”
G. Bizet – habanera z opery “Carmen”
J. Gade “Tango Jalousie”
Traditional Son from Veracruz – “La Bamba”
J. Kander – temat z musicalu “New York, New York”
The Wieniawski String Quartet założony został w 1992 r. przez Ryszarda J. Osmolińskiego. Członkami zespołu są łódzcy artyści muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi i pedagodzy łódzkich uczelni artystycznych. Zespół występuje z powodzeniem na koncertach i festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą. W 1993 r. ansambl wystąpił m.in. na koncertach w Chicago, w Mexico City i w Acapulco.
W 1995 r. kwartet nagrał dla Telewizji Łódź dwa filmy muzyczne: „Miniatura w Kwartecie” i „ Wieniawski w Miniaturze” m.in. z utworami Fr. Kreislera i H. Wieniawskiego w opracowaniu Ryszarda Osmolińskiego. Od kilku lat zespół występuje systematycznie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sokolnikach, gdzie członkowie kwartetu prowadzą też Mistrzowskie Kursy Muzyczne dla młodzieży.
Zespół współpracuje m.in. z Konstantym Andrzejem Kulką, Ewą Piasecką, Mario Carbotta, Andrzejem Delongiem, Satomi Yasutaniya i Maciejem Łabeckim.
Członkowie zespołu grają na oryginalnych, mistrzowskich instrumentach o specjalnie dobranej, szlachetnej barwie dźwięku.