VIVA FLAMENCO
Lipiec 22, 2011
X Międzynarodowy Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej
22 – 31 lipca 2011 r.
Festiwal “Viva Flamenco” odbywa się od dziesięciu lat tradycyjnie w ostatniej dekadzie lipca, kiedy pogoda jest najbardziej zbliżona do hiszpańskiej, a atrakcje festiwalowe są dobrą propozycją zarówno dla turystów, jak i mieszkańców miasta. Na jego interdyscyplinarny charakter składa się wiele koncertów flamenco, plenerowych fiest hiszpańskich, edukacyjnych warsztatów tańca, śpiewu i gry na gitarze oraz językowo-kulturowych, wystaw i wernisaży, wieczorów poetyckich i promocji książek, pokazów mody, filmów i pokazów multimedialnych oraz kulinariów, a także happeningu Corrida. Impreza będzie trwała całe 10 dni.
Gwiazdami tegorocznego Festiwalu będzie niezwykły duet tancerzy z Sewilli: Jesus Herrera i Lola Jaramillo z zespołem: Vicente Gelo (śpiew), Trini de la Isla (śpiew), Jose Manuel Tudela Llorente (gitara) oraz Kenor artysta plastyk z Barcelony, malarz murali.
Od lat patronat honorowy nad festiwalem sprawują: Prezydent Miasta Łodzi, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Królestwa Hiszpanii oraz Instytut Cervantesa. Nad jubileuszową edycją patronat honorowy objęli także: Marszałek Województwa Łódzkiego, Wojewoda Łódzki oraz Ambasada Argentyny i Ambasada Meksyku.
Zapraszamy do Klubu Nauczyciela 28 lipca (czwartek):
godz. 19.00 otwarcie wystawy malarstwa Renaty Brzozowskiej “Kobiety flamenco”
Renata Brzozowska tak mówi o sobie i swoim malarstwie:
Urodziłam się w Bogdańcu w 1977 roku. Wychowałam się na wsi, za co jestem bardzo wdzięczna losowi. Odkąd pamiętam rysowałam i malowałam i od zawsze moje zainteresowania w tym kierunku były monotonnie niezmienne. W Gorzowie uczęszczałam na lekcje kółka plastycznego u Anny Owadiuk, co bardzo konkretnie wpłynęło na dalsze moje plastyczne losy. Skończyłam PLSP w Poznaniu (1992-97). Potem pracowałam we Francji dla Galerii Neuville i choć tematycznie mało ma to wspólnego z moją obecną pracą, wspominam ten czas jako niesamowicie barwny okres mojego życia. Teraz zajmuję się głównie malarstwem sztalugowym, a tematyka niezmienna od wielu lat to Kobieta i Kobiecość, ale też Taniec – moja wielka miłość i pasja.
godz. 19.30 otwarcie wystawy tkaniny unikatowej Ewy Styszko “Tancerze”
Wystawa wyrosła z początkowych haseł, takich jak: napięcie, niepokój, dążenie do, wzrost. Jednak intuicyjne podążanie za formą sprawiło, że pojęcia te są w tej chwili inaczej odczytywane przez artystkę. Na późniejszym etapie pracy pojawiło się określenie „tancerze” na opisanie charakteru elementów i całej pracy. Poszczególne elementy nawiązują swoim kształtem do form biologicznych, pędów, korzeni, lian. Artystka widzi analogię między światem przyrody, żwawo walczących o przetrwanie i rozwój roślin a człowiekiem-tancerzem, nie znającym jeszcze swojego następnego kroku, ale naprężonego, w napięciu i z niepokojem go oczekującego. I choć praca jest nieruchoma, zastygła w swojej formie to sprawia wrażenie takich właśnie tancerzy oczekujących na następną nutę, gotowych w każdej chwili do podchwycenia rytmu. Nasze oczy „skaczą” po elementach, zauważają sposób w jaki się stykają z ziemią, ich kształty, naprężenie, proporcje w walorze. W tym śledzeniu wzrokiem jest ruch, choreografia, a od odbiorcy-obserwatora zależy kolejny krok.
godz. 20.00 “Na hiszpańską nutę” – recital Przemysława Kojtycha