MAJOWY MARATON POEZJI
Maj 29, 2011
29.05. 2011 r. godz. 19.00
Koncert Mirosława Czyżykiewicza z zespołem “Kameleon”. Gościnnie wystąpi Olga Czyżykiewicz. Koncert poprowadzi Andrzej Poniedzielski.
Obowiązują zaproszenia.
Mirosław Czyżykiewicz
Z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata krakowskiej ASP). Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz.
W latach osiemdziesiątych związany ze studenckim ruchem artystycznym.
Debiutował wierszami w „Radarze”, 1986 roku. W latach 1986-87 współpracownik „Zgryzu”, programu Macieja Zembatego w III Programie Polskiego Radia.
Laureat FAMY (Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej
w Świnoujściu) w latach 1986 i 1987 w kategorii piosenki poetyckiej.
Zdobywca nagrody Programu III PR im. Mateusza Święcickiego w roku 1990.
Reprezentant Polski na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia) w roku 1993. Zaprezentował tam recital wierszy Josifa Brodskiego pt. „Światwidzialny” w przekładach Stanisława Barańczaka i Katarzyny Krzyżewskiej z własną muzyką i aranżacjami.
Uczestniczył w koncercie „Kraina łagodności” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1995 i 1996. Wystąpił ze swoimi recitalami na „Przeglądzie Piosenki Aktorskiej” we Wrocławiu w 1989 i 1996 roku i jako uczestnik wielu koncertów na tym przeglądzie. Od dwudziestu lat stały współpracownik Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie oraz Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Dorobek artystyczny to:
- Autorska płyta analogowa „Autoportret I” (Muza – Polskie Nagrania 1989)
- Autorska płyta CD „AVE” (Pomaton EMI 1999)
- CD “Superata” (Pomaton EMI 2000) – podwójny album („Autoportret 1, „Świat Widzialny”)
- Autorska płyta CD „ALLEZ” (Pomaton EMI 2005) – nominowana do nagrody Fryderyka
- Projekt muzyczny Jerzego Satanowskiego “Zanim będziesz u brzegu” w duecie z Hanną Banaszak nominowana do prestiżowej muzycznej nagrody FRYDERYK 2001
„Nie żałuję” i „Przepraszam za świat”- piosenki Agnieszki Osieckiej – z muzyką Jerzego Satanowskiego
- Wykonawca w projektach literacko-muzycznych Jerzego Satanowskiego
- „Stachura- czyli list do pozostałych”,
- „Konie Narowiste – piosenki W. Wysockiego”,
- Piosenki STS-u „Myślenie ma kolosalną przeszłość”,
- Piosenki Jana Wołka „Para Nasycona”,
- „Księga się pisze” – u boku S. Celińskiej i T. Budzisz-Krzyżanowskiej,
- Udzielał swojego głosu w spektaklach: „Dziady” w reżyserii J. Englerta, „Dybuk” w reżyserii A. Holland oraz „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” M. Koterskiego.
- I Laureat Nagrody im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez Kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
- Wraz z F. H. Tabęckim i J. Bończykiem wykonawca programu „Raj”, prezentowanego niegdyś przez TRIO: Kaczmarski, Łapiński i Gintrowski.
- Wiele indywidualnych recitali w kraju i za granicą.
- Współpracuje z najwybitniejszymi polskimi muzykami miedzy in. P. Perliński, Z. Łapiński,
Z. Wegehaut, T. Szukalski, H. Miśkiewicz, W. Zieliński, J. Strobel
- z wybitnymi muzykami, którzy towarzyszą mu przy recitalach – tworzących Kameleon: Hadrian F. Tabęcki, Sebastian Wypych, Mariusz Jeka, Radosław Kiszewski, Piotr Maślanka, Paweł Stankiewicz, Bartosz Krauz.
“Targowisko różności”
Maj 27, 2011
27.05. 2011 r. godz. 17.00
“Targowisko różności”, czyli damskie spotkanie przed lustrem. Okazja do wymiany, sprzedaży, przymierzenia czy tylko obejrzenia oryginalnych ubrań, niepowtarzalnej biżuterii, butów, dodatków a także książek, bibelotów.
Wstęp 5 zł
MAJOWY MARATON POEZJI
Maj 27, 2011
27.05. 2011 r. od godz. 12.00
Czytanie poezji Czesława Miłosza w wykonaniu m.in. uczniów, nauczycieli, dziennikarzy i aktorów Teatru Kilku Osób oraz Teatrzyku u Kindermanna.
“Saudades, czyli historia pewnej miłości”
Maj 25, 2011
25.05. 2011 r. godz. 18.30
Koncert z okazji Dnia Matki. Wystąpią: Olga Maroszek (alt) i Rafał Gzella (fortepian)
Bilety 10 zł
„Saudades” to portugalskie słowo określające przedziwny stan nieustępującej tęsknoty za czymś, co nigdy nie miało miejsca i prawdopodobnie nie może się wydarzyć, a jednak powraca do nas w snach i marzeniach, pozostawiając nas w niespokojnym niespełnieniu.
Znane utwory takich choćby kompozytorów jak Krzysztof Komeda, Astor Piazzola, Włodzimierz Korcz czy Seweryn Krajewski i Zygmunt Konieczny do słów m.in. Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego układają się w pełną barw, czasem zabawną a czasem gorzką opowieść o tęsknocie za miłością i o niej samej, o namiętności i pasji, które przychodząc i odchodząc, sprawiają wiele bólu, ale także dają natchnienie i energię do życia.
Utwory wykonuje absolwentka łódzkiej Akademii Muzycznej, Olga Maroszek – alt, która jest także pomysłodawczynią projektu oraz współautorką niektórych tekstów, autorem zaś wszystkich aranżacji na fortepian jest Rafał Gzella, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi.
Otwarcie wystawy prac łódzkich artystów z okazji Jubileuszu 100 – lecia ZPAP
Maj 23, 2011
23.05. 2011 r. godz. 18.00
Warsztaty decoupage’u
Maj 19, 2011
19.05. 2011 r. godz. 17.30
Decoupage i cieniowania wielobarwne (obrazek).
Koszt warsztatów 40 zł. Materiały i ozdabiane przedmioty są w cenie warsztatów. Wykonane prace są własnością uczestników. Zgłoszenia – tel. 42 636 25 98.
Aldona Zając “Kobieta we wnętrzu”
Maj 9, 2011
Wernisaż 9.05. 2011 r. godz. 18.00
ALDONA ZAJĄC – urodzona w Łowiczu. Mężatka, dwoje dzieci.
Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1991 r. otrzymała dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki (grafika warsztatowa) u prof. Jerzego Grabowskiego. Od 12 lat mieszka w Łowiczu. Zajmuje się grafiką, malarstwem i rysunkiem. Uczestniczyła m. in. w wystawach zbiorowych organizowanych przez Związek Artystów Plastyków w Łodzi. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
Aldona Zając szuka swojego miejsca w sztukach plastycznych od ponad dwudziestu lat. Zainteresowania malarskie obracają się wokół człowieka, natury ludzkiej i pejzażu. Początkowo pejzaż dominował w tematyce prac olejnych, teraz nastąpił zwrot ku człowiekowi. Prace które będzie można oglądać na wystawie pt. “Kobieta we wnętrzu” pochodzą z ostatnich dwóch lat. Nawiązują do pierwszego okresu twórczości do tematów z grafik.
Formaty prac olejnych uległy zmniejszeniu, a tematyka się zawęziła do uczuć ludzkich i relacji z drugim człowiekiem.
Autorka, dla której tylko pretekstem są postaci ludzkie chce ukazać prawdę zawartą w głębi odczuć. Nie poszukuje prawdy w rysunku czy światłocieniu. Próżno jej szukać również w tematyce. To, co jest prawdą tkwi w odczuwaniu nastrojów, w obrazach wywołanych kolorami i sposobem kładzenia farby. Często autorka odnosi się do innych dziedzin sztuki – do muzyki, tańca, tak jakby chciała rozszerzyć obszar przeżyć towarzyszących odbiorcy. Stany ducha to radość, zaduma, miłość, wolność, szczerość, odwaga, intymność. Postacie często widziane są razem, ale są nieco samotne mające swój własny świat, który czasami się zazębia, a czasami są to odrębne byty, które tylko funkcjonują razem.
Wystawę w Klubie Nauczyciela oglądać można do 20 maja.
“Chorzy z urojenia, czyli krwawy Alondzo”
Maj 6, 2011
6.05. 2011 r. godz. 18.00
Drugi wieczór kabaretowy Teatrzyku u Kindermanna.
Spektakl w reżyserii Mariana Glinkowskiego.
Występują:
- Maria Agnieszka Bińczyk
- Danuta Gmosińska
- Anna Gonsak
- Iwona Papiewska
- Liliana Piątkowska
- Krzysztof Słomczyński
- gościnnie – Elżbieta Dałek