Autorski program szkolenia skierowany do edukatorów teatralnych, nauczycieli, animatorów, pracowników kadr kultury

Szkoła Pedagogów Kreatywności to cykl spotkań warsztatowych, których celem jest wzmocnienie   zdolności uczestników w obszarze metod pracy twórczej z grupą, wyposażenie w umiejętności do samodzielnego tworzenia oraz realizowania zajęć artystycznych, edukacyjnych, wychowawczych.

Program zakłada prowadzenie systematycznej pracy warsztatowej służącej poznaniu nowych technik pracy z obszaru sztuk performatywnych (teatr, teatr ruchu, performens), a także zdobycie umiejętności uruchamiania postaw twórczych w oparciu o zasady otwartej komunikacji oraz dynamikę procesu grupowego.

Szkoła Pedagogów Kreatywności to nie tylko nauczanie swobodnego operowania językiem sztuki, to również prowadzenie rzetelnej refleksji metodologicznej. Praktyka ta pozwala na czerpanie
z własnych zasobów w sposób kreatywny planowy i świadomy.

Celem szkolenie jest tworzenie przestrzeni, w której jednostka, czy grupa uczy się zdolności znajdowania własnych sposobów na opowiedzenie o swoich potrzebach a także poprawę społecznego funkcjonowania poprzez używanie środków artystycznych.

To przestrzeń doświadczania, pogłębiania oraz poznawania procesu pracy twórczej poprzez praktykę działania artystycznego oraz narzędzia teatru zaangażowanego społecznie (Teatr Forum, drama, teatr w edukacji). Praca opiera się na metodach aktywizujących wykorzystujących techniki teatralne, dramowe, improwizację oraz pracę choreograficzno-ruchową.

Szkoła Pedagogów Kreatywności to okazja do budowania platformy wymiany doświadczeń i wiedzy wśród uczestników. To kreowanie przestrzeni „dialogu w działaniu”, czyli wspierania i umożliwiania pracy twórczej, samorozwojowej osób, które na co dzień prowadzą zajęcia w zróżnicowanych grupach, zarówno w kontekście działań artystycznych, wychowawczych,  opiekuńczych.

Projekt daje możliwość systemowego kształcenia w obszarze edukacji artystycznej osób dorosłych.

Zakłada realizację 14 warsztatów w okresie od września do grudnia 2020 r.

Opracowanie programu i realizacja – Iga Załęczna

Terminy warsztatów 2020, godz.17-20:

18-20 września

15-18 października

13-15 listopada

3-6 grudnia

Zapisy prowadzimy pod adresem: warsztaty@fabrykasztuki.org

Warsztaty Master Class kosztują 15 zł za dzień od osoby. W cyklu Szkoła Pedagogów Kreatywności jest 14 warsztatów. Suma opłat 210 zł

 

 IGA ZAŁĘCZNA

Animatorka kultury, choreograf, aktorka. Członkini i założycielka teatru Chorea, w którym realizuje autorskie projekty teatralne (Koguty, Borsuki i inne Kozły, Córka swojej matki, Isla Cisneros – zrealizowany w ramach zamówień kompozytorsko-choreograficznych Instytutu Muzyki i Tańca) oraz edukacyjno-artystyczne (Teatr Forum jako metoda pracy, Szkoła Pedagogów Kreatywności). Współpracuje z Pawłem Passinim, tworząc zespół prowadzonego przez niego niezależnego teatru: Nettheatre. Teatr w sieci powiązań. Zagrała w wielu jego spektaklach (Tehillim/Psalmy, Turandot, Kukła. Księga blasku, Widma). Prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób pracujących w przestrzeni edukacji artystycznej (Wertykalne poziomy narracji – czyli jak ugryźć tort? w ramach edycji Dotknij Teatru na Bis 2018). W 2015 r. ukończyła kurs Teatru Forum i rozpoczęła samodzielną pracę metodami teatru zaangażowanego. Od 2012 r. prowadzi regularne zajęcia w zakresie reżyserii, technik teatralnych i technik wyrazu scenicznego w Policealnym Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu. W roku 2016 zrealizowała program stypendialny z ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) – Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego. Zrealizowany przez nią projekt zwyciężył
w konkursie na najlepszy projekt edukacyjny, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji: EDUinspiracje 2017. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010, 2011, 2017. W ramach przyznanego w 2017 roku stypendium artystycznego zrealizowała projekt: Teatr Forum – roczny cykl warsztatów i spektakli. Absolwentka Szkoły Trenerów Dramy, prowadzonej przez Fundację Drama Way w Warszawie. W oparciu o techniki dramowe i pedagogiki twórczości realizuje autorski program Szkoła Pedagogów Kreatywności, Fabryka Sztuki w Łodzi.