13 II 2020 r. godz. 18.00
Spotkanie z Agnieszką Rutkowską.
Na co dzień jesteśmy tak nieuważni, że trudno nam zauważyć swój brak uwagi. Choć to zdanie brzmi karkołomnie, to tak w rzeczywistości jest. Poruszamy się tymi samymi utartymi schematami (drogami do pracy, schematami w postępowaniu w relacji z innymi ludźmi itd.), co powoduje, że mnóstwo chwil naszego życia po prostu nam umyka… Jednocześnie trudno nam samodzielnie to dostrzec. A tymczasem jest na to sposób i tym sposobem jest – uważność.
Prace nad uważnością i jej zastosowaniem m. in. w medycynie i redukcji stresu zapoczątkował w latach 70 ubiegłego wieku Jon Kabat – Zinn, profesor medycyny z Uniwersytetu Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Tak powstał Kurs Redukcji Stresu oparty na Uważności (Mindfulness Based Stres Reductions – w skrócie MBSR), który w niezmienionej formie prowadzony jest do dzisiaj, nie tylko w USA, ale także w Europie.
Natomiast uważność zyskuje coraz więcej miłośników, także w Polsce. Praca z oddechem, uważnym odbieraniem sygnałów płynących z ciała, uświadamianie sobie wszystkich myśli i emocji, które pojawiają się w nas – pozwala nie tylko pełniej funkcjonować, ale też lepiej radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami, a także zdystansować się do tego, na co nie mamy wpływu. Te wszystkie korzyści powodują, że praktyków uważności przybywa.
Podczas wykładu, oprócz informacji o tym, czym jest uważność, Agnieszka Rutkowska zaproponuje słuchaczom wspólne wykonanie krótkich ćwiczeń, a także podpowie jak samemu w domu kontynuować praktykę.
Wstęp wolny.