Spotkanie z Józefem Baranem

Styczeń 23, 2015

23 I 2015 r. godz. 19.00

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, ul. J. Matejki 32/38

Sala 302
„Scenopis od wieczności (listy)” Józef Baran – Sławomir Mrożek

Zderzenie dwóch osobowości, dwóch twórców. Poeta i dramaturg.

Józef Baran odkrywa kulisy narodzin korespondencyjnej znajomości ze Sławomirem Mrożkiem. Trwająca przez lata wymiana listów to zapis fascynującego dialogu między twórcami różnych formacji i generacji. Mrożek występujący w roli Mistrza z cierpliwością i wyrozumiałością odpowiada na różne pytania młodego wówczas poety, prostuje i weryfikuje wyobrażenia o pisaniu, drodze twórczej, świecie, polityce, kobietach, naturze człowieka. Dla przebywającego na emigracji Mrożka Baran – jak pisze w posłowiu profesor Wojciech Ligęza – “staje się wysłannikiem, sprawozdawcą literackim, okiem i uchem dramaturga”.


Koncert kolęd

Styczeń 23, 2015

23 I 2015 r. godz. 17.00
Koncert w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego pod dyrekcją Marii Hubluk.

Prowadzenie koncertu – Anna Wójcikowska. Fortepian – Tomasz Kaszuba.


Promocja książki Leona Sikorskiego “Słowo na rzeczy”

Styczeń 21, 2015

21 I 2015 r. godz. 18.30
Leon Sikorski jest językoznawcą z wykształcenia i zamiłowania, czego odzwierciedleniem są jego teksty, z poczuciem humoru traktujące o polszczyźnie dawnej i współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem mowy łodzian.

Spotkanie poprowadzi Krystyna Stołecka, słowo wstępne – Zbigniew W. Nowak, fragmenty książki czytać będą Krystyna Namysłowska i Teresa Sikorska, a oprawę muzyczną zapewni Janusz Janyst.

Wstęp wolny.