TANECZNY WIECZÓR ANDRZEJKOWY
Listopad 28, 2009
28.11. 2009 r. godz. 20.00
Bilety:
- 30,- / os dla nauczycieli
- 50,- /os. dla pozostałych gości
Gwarantujemy:
- najlepszą muzykę z płyt
- gorącą potrawę (bigos)
- ciastko
- barek kawowy
Reszta menu – koszyczkowo
Wróżka ALEKSANDRA przepowiada piękną przyszłość
Informacje i rezerwacja biletów – tel. 042 636 25 98
Galeria 137
Listopad 27, 2009
27.11. 2009 r. godz. 18.00
Otwarcie wystawy prac Doroty Kędzior „Pniem drzewa z gałęzią łączy się korzeń”.
Artystka mówi o sobie:
Wycinanką zajmuję się od 2,5 roku. Moją Nauczycielką jest Marta Gołąb – krakowska artystka, mistrzyni wycinanki żydowskiej, z którą się przyjaźnię.
Zgodnie z tym, co twierdzi Marta – nie robię wycinanki ani żydowskiej, ani ludowej tylko swoją- wykorzystując głównie motywy biologiczne (jestem biologiem)
Pierwsza moja wystawa poświęcona była kwiatom, druga- wspólna z Martą, w Ustroniu – motywom botanicznym. Motywem przewodnim obecnej wystawy są drzewa. Moje wycinanki, w przeciwieństwie do Marty są jednobarwne ale już nie tylko białe. Ostatnio fascynuje mnie liternictwo i uzyskanie efektu przestrzenności.
Wystawę w Klubie Nauczyciela oglądać można do 10 grudnia.
Warsztaty decoupage’u
Listopad 26, 2009
26.11. 2009 r. godz. 17.30
Decoupage: transfer i płatki złota (ikona)
Koszt warsztatów 40 zł. Zapisy – tel. 042 636 25 98
Klub Podróżników i Odkrywców
Listopad 20, 2009
20.11. 2009 r. godz. 18.00
Przemysław Lipiński “Północna Argentyna z południową Brazylią”.
Warsztaty plastyczne
Listopad 19, 2009
19.11. 2009 r. godz.17.30
Filcowanie aplikacji na sucho.
Koszt warsztatów 40 zł. Zapisy – tel. 042 636 25 98
“Targowisko różności”
Listopad 13, 2009
13.11. 2009 r. godz. 17.00
“Targowisko różności”, czyli damski wieczór przed lustrem. Okazja do wymiany, sprzedaży, kupienia, przymierzenia czy tylko obejrzenia oryginalnych ubrań, niepowtarzalnej biżuterii, butów, dodatków.
Wstęp 5 zł
“ODCIENIE POLSKOŚCI” – koncert z okazji Święta Niepodległości
Listopad 10, 2009
10.11.godz.18.15
W koncercie wystąpią: Agnieszka Greinert, Olga Maroszek – studentka Akademii Muzycznej w Łodzi z klasy śpiewu prof. K. Rorbach, Marcin Janiszewski – fortepian, Elżbieta Tyszecka – fortepian.
Wieczór artystyczny “Japońskie fascynacje”
Listopad 9, 2009
W programie:
- Wernisaż – Ewa Fukuoka „Ogrody Japonii” (Malarstwo) i Mirosława Truchta – Nowicka „Lalki inspirowane kulturą japońską” (Rzeźba z papieru)
- Nina Fukuoka – koncert na tradycyjnym japońskim instrumencie yakumo – goto
- Ewa Fukuoka – prelekcja „Obyczajowość japońska w kontekście tradycji mitologii Kojiki”
Mirosława Truchta – Nowicka
Urodzona w r. 1966. Dyplom w 1993 r.w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie (obecnie AJD) na Wydziale Projektowania Plastycznego u prof. Jerzego F. Sztuki i prof. Wernera Lubosa. Uprawia malarstwo, projektowanie, opracowanie książek (w tym ilustrację). Korzystając z różnego rodzaju środków wypowiedzi plastycznej, tworzy ekspozycje tematyczne.
Status lalki w kulturze Wschodu jest zupełnie inny niż na Zachodzie. Żywy w kulturze japońskiej kult KAMI – kult duchów i bóstw obecnych w kwiatach, drzewach, skałach czy górach, a także bóstw opiekuńczych patronujących grupom zawodowym czy też określonym sferom życia, a także kult bóstw założycielskich rodów, wiosek czy państwa, przekłada się na bardzo różne praktyki, w tym na udział w licznych festiwalach i obrzędach. Celem tych ceremonii jest otrzymanie błogosławieństwa KAMI, nawiązanie bezpośrednich więzi z bóstwem i zapewnienie sobie, dzieciom, rodzinie czy firmie ich opieki. Wiara w moc tych niezliczonych bóstw, demonów, dobrych i złych duchów jest wciąż żywa. Wyraża się ona m.in. w uczestnictwie w licznych matsuri, festiwalach, których nieodłącznym elementem są lalki. Wyobrażają one bóstwa lub popularnych bohaterów, stanowią też rodzaj urokliwej dekoracji; ich forma bardzo często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Lalki zachwycają kolorystyką, elegancją, bogactwem ozdób i precyzją detalu.
W przeciwieństwie do Europy, lalki w Japonii są przedmiotem kultu, a obdarowuje się nimi nie tylko dziewczęta, ale i chłopców. Prym wiodą te, które mogą stanowić wzorzec do naśladowania i bodziec do pracy nad samym sobą. W Japonii tworzenie lalek zdobyło sobie bardzo wysoką pozycję w obszarze sztuki, stanowi osobną, cenioną dziedzinę rzemiosła artystycznego.
Ewa Fukuoka ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Łodzi. Później studiowała w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Andrzeja Szonerta i w pracowni prof. Zdzisława Głowackiego. Jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim.
Inspirację dla malarstwa artystki stanowią przede wszystkim: sztuka, obyczajowość i pejzaż Japonii, gdzie mieszkała przez kilka lat z rodziną. Ewa Fukuoka przyznaje, że kontakt z tą fascynującą kulturą spowodował u niej przełom duchowy – odmienne postrzeganie rzeczywistości, a w konsekwencji też całkowitą zmianę maniery malarskiej. Ulubionym motywem Jej obrazów stały się ogrody japońskie wyrażające ducha zen, a więc transcendentny związek człowieka z Naturą.
Udział w wystawach:
- Wystawa pokonkursowa „Pejzaż Polski”, Stara Kordegarda,
- Warszawa /1995-1998/
- Wystawa pokonkursowa „Obraz 98″ Fundacji im. Miyauchi, Tokyo 1998
- Wystawa zbiorowa „Dziwne Ogrody”, Zamek Książ, Wałbrzych 1995
- Międzynarodowa wystawa miniatury, Sztokholm 2003
- Wystawa indywidualna „Ogrody Japońskie”,
- Galeria Centrum Kultury „Górna”, Łódź 2008
- Wystawa „Japońskie zbliżenia”, Galeria 33, Łódź 2009
(wspólnie z Mirosławą Truchtą-Nowicką)
- Wystawa „Przestrzenie Japonii” podczas Dni Japońskich klubu
- Yakumo-Goto, Łódź 2009 (wspólnie z Mirosławą Truchtą-Nowicką).